Sales manager (SaaS) to International company
оклад 225 000 рублей gross + 20% бонус
Ключевые задачи:
  • Search for new customers and for new business opportunities for our SaaS products;
  • Contact potential clients, analyze the tasks and goals of clients and methods of their implementation, as well as explore new business opportunities to create long-term successful partnerships;
  • Demonstrate a deep understanding of the details of the company's product and services
  • Organization and leading of product demonstrations;
  • Development of proposals for clients;
  • Explore cross-selling opportunities with your team;
  • Detailed input of information into the corporate CRM
Требования
    • Higher education
    • SAAS experience – proven track records of sales SAAS solutions to the following verticals:
    * Business services: Real Estate, HR & Recruitment, Consultancy,
    * Healthcare: Medical services, managed care, Pharmacists,
    * Travel and Leisure: Agencies & Transportation, Theaters, Museums, Parks, Hospitality, sports events & festivals,
    * Logistics & transportation,
    * Retail @ eCommerce
    Minimum of 3 years relevant working experience and a proven track record of success

    • Prior experience in setting up a new (geographical) market
    • Sense of responsibility and ability to work with high autonomy and in dynamic mode
    • Fluency English
      Условия
      • A challenging job within an innovative and international fast-growing company;
      • Competitive salary (225000 rub/month) and bonus;
      • Working together with motivated and entrepreneurial colleagues;
      • Onboarding and buddy program to help you to get up to speed;
      • Plenty of opportunity for personal and professional growth through courses and training in our Academy
      О компании
      CM.com (ранее CM Telecom) это международная телекоммуникационная компания, предоставляющая облачные решения и платформы для омниканальной коммуникации с клиентами и коммерции в мобильных устройствах: рассылки и обмен сообщениями в различных мобильных каналах (SMS, PUSH-уведомления, мессенджеры и социальные сети, онлайн-чат, VoIP), цифровая идентификация, обработка мобильных платежей, билетная система, электронное подписание документов. Компания имеет более 20 офисов и 800 сотрудников по всему миру. Главный офис CM.com находится в г.Бреда, Нидерланды

      О компании
      Обзор продуктов:
      SaaS-продукты

      • Mobile Marketing Cloud омниканальное решение для привлечения клиентов с автоматическими цепочками рассылок (email, SMS, WhatsApp, голосовые сообщения), созданием лэндингов, хранением данных клиентов на CDP-платформе (Customer Data Platform) и продвинутой веб-аналитикой (TraceDock).
      • Conversational AI Cloud автоматизация общения с клиентами с помощью сценарных и самообучающихся чат-ботов.
      • Mobile Service Cloud сервис для обработки обращений клиентов из онлайн-чата, мессенджеров и социальных сетей в едином окне.
      • Ticketing сервис для быстрого создания онлайн-магазина по продаже билетов.
      • Sign система для электронного подписания документов.

      PaaS-решения

      Платёжная платформа единая платформа для онлайн и POS-платежей.

      Все облачные решения сочетаются между собой, создавая All-in-One-Solution. Они позволяют отделам маркетинга, продаж и клиентской поддержки автоматизировать взаимодействие с клиентами по различным мобильным каналам и сделать его более персонализированным.

      Made on
      Tilda